Sukces Polaków w BJJ na World Pro 2016

Sporty walki znane są każdemu. Jest to sport ciężki, wymagający, a także rozległy jeśli chodzi o dziedziny. Istnieje tak wiele rodzajów sztuk walki, a wiele z nich dopiero w obecnych latach zyskuje rozgłos i popularność. Można powiedzieć, że podobny los spotkał Brazylijskie Jiu-Jitsu. Sport wywodzący się z Brazylii jest połączeniem judo, zapasów i jiu-jitsu. Przez dziesiątki lat nie wychodził poza granice południowoamerykańskiego kraju. Dopiero w latach 90 XX wieku został rozpowszechniony po świecie. W tym także trafił do Polski.

Pierwsze zawody World Pro

Pierwsze zawody World Pro w BJJ miały miejsce w Chorwacji w 2016 roku. Zwycięstwa na Croatia National Pro dawały możliwość wyjazdu na World Pro w Abu Dhabi. Walki podzielone były pod względem kategorii wagowych oraz kategorii koloru pasów. W składzie reprezentacji Polski znalazło się 9 zawodników, występujących w różnych kategoriach. Byli to kolejno:

Sukcesy Polaków w World Pro
Walki w każdej z kategorii były zacięte. Wyjazd na jedne z najbardziej elitarnych zawodów w Brazylijskim Jiu-Jitsu był dodatkową motywacją dla każdego z zawodników. Wśród przedstawicieli purpurowych pasów, aż dwójce z nich udało się wywalczyć wyjazdy. Maciej Surma oraz Adrian Czyżewski zwyciężyli zarówno w swoich kategoriach wagowych, jak i Open. Trzecim szczęśliwcem uzyskującym bilet do Abu Dhabi stał się Adam Wardziński, który zwyciężył w kategorii -94kg i Open Brązowych i Czarnych. Złoto w kategorii 110kg zdobył Patryk Wysocki. Czwartą lokatę zajęło dwóch polskich reprezentantów- Kamil Polak oraz Jędrzej Kubski, który wygrał w swojej kategorii wagowej. Niestety, nie wszyscy odnieśli sukces. W pierwszym pojedynku przeciwnikom ulegli: Łukasz Kędzierski, Paweł Kozłowski, Piotr Soja.

World Pro w Abu Dhabi

Zawody w Abu Dhabi trwały trzy dni. W Abu Dhabi World Professional Jiu-Jitsu Championship udział wzięło aż 16 Polaków. Choć Adrian Czyżewski jest brązowym medalistom World Pro z 2015 roku, nie udało mu się powtórzyć sukcesu. Ostatecznie żadnemu z Polskich reprezentantów nie udało się uzyskać miejsca na podium. Zaprezentowali się jednak godnie na wysokiej klasy imprezie sportowej.